poniedziałek, 23 marca 2015

Niekosmetycznie.Pomysł na weekend - magiczne miasto Kraków.

Kraków- miasto niezwykłe,nietypowe,niepowtarzalne.
Znam je  już od maleńkiego za sprawą baśni o smoku wawelskim.Już jako mała dziewczynka często jezdziłam tam z rodzicami bądz ze szkoły na wycieczki.Mam szczęście ,że mieszkam zaledwie 150 km od tego magicznego miasta, dzięki czemu odwiedzam je przynajmniej raz do roku.
Kraków chyba nigdy nie przestanie mnie zachwycać.Ciągle chcę tam wracać mimo,że byłam tam już kilkanaście razy.Za każdym razem odkrywam co innego.Jest miastem niezwykle bogatym w atrakcje ,których z pewnością poszukuje każdy turysta .
Mamy wiosnę,sprzyjająca pogoda zachęca do weekendowych wypadów.Znów planuję wycieczkę do Krakowa- tym razem z dziećmi ,aby również miały podobne wspomnienia jak ja :)Pamiętam do dziś tę nutkę podekscytowania a zarazem strachu na myśl,że pod wawelskim wzgórzem mieszka straszny smok:)Niech i one poznają to uczucie.
Aby zobaczyć najważniejsze miejsca i zabytki i poczuć atmosferą tego niezwykłego miasta z pewnością nie wystarczy tylko jeden dzień.Zaplanujmy nasz pobyt na dłużej, minimum dwa dni aby choć trochę poczuć magię tego niezwykłego miasta.Na szczęście w dzisiejszych czasach z noclegami nie ma problemu.Z łatwością można znalezć tani hotel w Krakowie który nie uszczupli zasobności naszego portfela, a zaoszczędzone pieniądze można wydać na inne przyjemności :)
Kraków - dawna stolica Polski, miasto królów -jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscem.Znajdzie się tu wiele do zobaczenia zarówno dla miłośników architektury i zabytków ale też dla zwolenników bliskiego obcowania z przyrodą.Co koniecznie trzeba zobaczyć w Krakowie?

Wawelskie Wzgórze - chyba nie sposób przyjechać do  Krakowa  i nie zwiedzić Wawelu.To miejsce kluczowe dla polskiej tożsamości narodowej.Jeden z najpiękniejszych pomników polskiej historii i  kultury .Jest skarbnicą wiedzy o narodowych dziejach.Znajduje się tu Zamek Królewski uznawany za jedną z  najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie a także przylegająca do niego katedra - dawne miejsce koronacji królów Polski a obecnie miejsce ich spoczynku.W północnej części katedry w Wieży Zygmunta  znajduje się słynny Dzwon Zygmunta , który współcześnie  bije w najważniejsze święta religijne i narodowe.

Pod wzgórzem wawelskim znajduje się grota - "smocza jama "oraz  pomnik wspomnianego smoka wawelskiego ziejącego ogniem.To chyba największa atrakcja dla najmłodszych podróżników.


Stare Miasto i Rynek - serce  Krakowa tętniące gwarem, radością tłumnie odwiedzających to miejsce turystów..Liczne puby i kawiarenki są przepełnione praktycznie 365 dni w roku.W rynku znajduje się zabytkowy Kościół Mariacki .Możemy poszczycić się znajdującym się w nim największym ołtarzem gotyckim w Europie autorstwa Wita Stwosza.
Sam rynek stanowią zabytkowe kamienice, ratusz z gotycka wieżą oraz Sukiennice.
Centrum Krakowa to także Barbakan - mury obronne miasta z charakterystycznymi wieżyczkami oraz Brama Floriańska przez którą wjeżdżały królewskie orszaki.

Miłośnicy zabytków powinni również zobaczyć gotyckie kościoły i zespoły klasztorne Dominikanów i Franciszkanów, Muzeum Historyczne Miasta Kraków, Muzeum Inżynierii Miejskiej,Pałac Biskupów, ulicę kanoniczną i wiele innych.


Kraków może poszczycić się także rozległymi terenami zielonymi posród których prym wiodą Błonie Zakrzówek z cudownymi Skałkami Twardowskiego.
Miłośników przyrody i spacerów z pewnością zachwycą Planty- piękny długi park opasający Stary Kraków.Godny uwagi jest również Ogród Botaniczny oraz zoo znajdujące się w Lesie Wolskim.Stamtąd wdrapać się można na słynny Kopiec Kościuszki i podziwiać panoramę całego miasta.
Idealnym miejscem na spacer jest też Rezerwat Przyrody Nieożywionej Bonarka znajdujący się na terenie Woli Duchackiej. Osoby szukające mocniejszych wrażeń powinny odwiedzić Krakowski Parki Linowy a wielbiciele wspinaczki nie mogą ominąć wspomnianych wcześniej Skałek Twardowskiego.
Nieopodal Krakowa znajduje się Ojcowski Park Narodowy-miejsce którego nie można ominąć.Zachwyca pięknymi formami skalnymi, jaskiniami, starą zabudową oraz zamkami- w Ojcowie i Pieskowej Skale.

 O Krakowie mogłabym pisać nieskończenie ,bo to naprawdę niezwykłe miasto.Należy do grona najpiękniejszych miast Europy.Możemy być dumni z tego bogatego w liczne walory turystyczne miasta, które są doceniane przez turystów z całej Europy a  nawet i świata.
Aby zagłębić się w  jego magię trzeba jechać,zobaczyć i poczuć na własnej skórze :)
Warto przyjechać do Krakowa!
1 komentarz:

  1. Bylam w Krakowie wiele razy gdyz mam dosc blisko, ale chetnie wybralabym sie ponownie :) Jak namowie kumpla to moze juz niebawem :)

    OdpowiedzUsuń

Dziekuję za pozostawiony komentarz.Każdy z nich sprawia mi radość i motywuje do dalszego działania :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...